"בית הספר שלנו מורכב מתלמידים שתרים אחר ההנאה הגדולה שביצירת משהו משלהם, מוצר שהשקיעו בו את זיעת אפם ואת מיטב החשיבה היצירתית שלהם", מספר יוחנן אברג'יל הבעלים והמנהל של המרכז לאמנויות העץ, "התוצאה היא פריט חדש שהוא כולו הם ושלהם".

המרכז נולד לפני למעלה משלושים שנים בירושלים וממש לאחרונה התרחב ונפתח סניף חדש באזור התעשייה סגולה בפתח-תקוה.

התלמידים במרכז, המציע סדנאות שונות ליצירה אמנותית בעץ, שונים ומגוונים. יש בהם ילדים בראשית גיל העשרה, תלמידים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז שמוצאים מזור למצוקתם דווקא בעבודה בעץ, לצד עשרה אחוז מהתלמידים שהם מעל גיל 65. אנשי היי-טק לצד מחנכים, רופאים ועוד.

לכולם מכנה משותף אחד –אהבה גדולה לעץ וליצירה שאפשר להפיק ממנו. "התלמיד הטיפוסי שלנו הוא אדם שאוהב לעבוד עם עץ, רוצה לייצר משהו בעצמו וצריך את הכיוון ואת נקודת ההתחלה", אומר מנהל המרכז, "יש גם מי שרוצה להפוך לנגר ומגיע אלינו לקבל כלים שיעזרו לו לעבוד עם חומר הגלם היפה ביותר – העץ. אנחנו נוטים לשכוח זאת, אבל אין שני עצים שדומים זה לזה. כל עץ הוא עולם ומלואו וחייב לקבל את היחס המתאים".

במרכז קורסים בשני תחומים מרכזיים – נגרות וחריטה. הנגרות מורכבת משלוש רמות – קורס בסיסי במסגרתו מקבל התלמיד 40 שעות הדרכה צמודה, אולם, כפי שמדגיש יוחנן: "אנחנו לא עושים עבורו את העבודה. רק מכוונים. אם יש תקלות בדרך והכלי נשבר, זה אפילו מבורך, כי לומדים מכך הרבה מאוד".

בוגרי הקורס הבסיסי יעברו לקורס המתקדם, בו התלמיד בוחר את המוצר שיכין ואחריו הקורס המקצועי בו יבנו המשתתפים כיסא נדנדה, פרגולה או מוצא אחר שיבחרו ועליו יעופו על כנפי דמיונם.

במקביל, מציע בית הספר לימודי חריטה. "אמנות לכל דבר", מבטיח יוחנן, "התלמיד יכיר את המחרטה ויידע להוציא ממנה את הדברים הכי יפים שהיא יכולה לתת. והיא יכולה לתת המון!". כמו כן, ניתן ללמוד במרכז גם גילוף בעץ. "יש עוד בתי ספר קטנים ברחבי הארץ, אבל אף אחד מהם לא מציע את המכלול הגדול שיש לנו", מסביר יוחנן.

בסקר אנונימי שערך המרכז בקרב תלמידיו, סיפרו כמה מהם על חווית הלמידה במקום ועל הכלים שרכשו בזכות הלימודים. "קורס שהוא חוויה הבנויה בראש ובראשונה על התנסות אישית תוך ליווי מקצועי בכל נקודת זמן שתצטרך, באופן שמאפשר לך להתקדם בקצב שמתאים ליכולות ולנסיון שלך", כתב אחד מהם.

אחר הוסיף: "הקורס נתן לי ביטחון לעבוד עם עץ, והרגשה שיש לי כישרון נוסף שרכשתי לאמתחתי ותורם לתחושת מלאות נפשית".

הקורס – 4 שעות של מאמץ ואתגר פיזי – היה נקודת השיא שלי בשבוע. למדתי שאני נהנית מייצור, למדתי להעריך את הצבע והריח המיוחדים של עצים שונים, למדתי שאני יכולה ליהנות ממשהו שאני לא בהכרח מוכשרת בו".

 מי הם המדריכים בבית הספר?

"בצוות פועלים חמישה מדריכים, כולם בעלי רקע בנגרות אמנותית ועם רצון אמיתי להנחיל את ידע ואהבה לעץ".

יוחנן החל את דרכו בבית הספר כתלמיד מן המניין, שמחפש לחזק התחביב שפיתח לאורך 30 שנות עבודתו באחד משירותי הביטחון. כשהשתחרר נקרתה בפניו הזדמנות לרכוש את המקום ולהגשים עבורו ועבור אחרים את החלום לעבוד עם עץ. "המקום שלנו לוקח אנשים למסע שבו הם חוזרים לשורשים של כולנו – עבודת הכפיים", הוא מסביר, "התלמידים באים לעבוד קשה ועושים זאת בהרבה מאוד חדוות יצירה. לקום לכמה שעות מהספה, לעזוב את הטלוויזיה, הטלפון והמחשב מאחור ולבנות משהו בשתי ידיים ומוח יצירתי אחד. ותתפלא לשמוע, אנשים מתגעגעים לעולם הפשוט והשקט הזה".